»Ne kadar “Temiz Kağıdı”?

5 05 2010

Çeşitli sebeplerden, çoğu insanın alması gereken bir şeydir “Adli Sicil Kaydı Sorgulaması”. -Halk dilinde: “Temiz Kağıdı” veya “Sabıka Kaydı”

Yeni bir işe giren herkesten istenir mesela. Daha önce sabıkan olmadığını işverenine kanıtlamak için… Çok normal ve doğru birşey bence de. E insanoğlu kavun değil ki, kıçını koklayıp anlayasın.

Nereden alınır bu “Temiz Kağıdı”?

Adliyelerden. Bu da tamam.

Nasıl alınır?

Bir dilekçe yazılır:  “Cumhuriyet Başsavcılığı’na …… Sabıka kaydım olup olmadığının tarafıma bildirilmesini arz ederim.” Bu da tamam. Her şey güzel.

Sonra?

Sonra sıraya girilir, ilk pencereye gidilir. Dilekçe verilir.

Sonra yan pencereye geçilir, kendi yazdığınız dilekçe sayfasının arkasına basılmış olan bir çıktı alınır. İşte “sicil kaydınız yoktur/vardır vs.” …

“Eee, bunda ne var” diyeceksiniz.

Bütün bunları cebinizde 5TL yoksa yapamıyorsunuz. Yani sabıkan var mı yok mu? 5TL.

“Kağıt masrafını bile, benim verdiğim dilekçe sayfasının arkasını kullanarak, sıfıra indiren bir yerde; biz bu 5TL’yi niye veriyoruz?” insanın aklına gelen ilk soru oluyor.

Ben sıraya girdiğimde önümde 15-20 kişi vardı ve 5 dakikada sıra geldi. Bana sıra geldiğinde arkamda 15-20 kişi vardı. Bu demek oluyor ki hemen hemen 2-3kişi/dk 5TL bırakıyor oraya. Saatte en az 600TL. Mesai 8 saat desek : 600×8=4800TL/gün. Ayda ortalama 22 işgünü var desek : 22×4800=105.600TL/ay. Sadece İstanbul’da bir adliye binası…

İyi para değil mi? “Umarım iyi de bir açıklaması vardır” diye düşünüyorsanız, kanunda yeri var:

5352 sayılı adli sicil yasası Madde 17 (1) Bu Kanunun 7 nci ve 10 uncu Maddeleri uyarınca kişiler tarafından yapılacak adlî sicil veya arşiv kaydı taleplerinde, beş * Yeni Türk Lirası ücret alınır. Bu ücret Adalet Bakanlığının ihtiyaçlarında kullanılmak üzere Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri İşyurtları Kurumuna gelir kaydedilir.


Reklamlar

İşlemler

Bilgi

4 responses

10 05 2010
eren

Daha sinir bozucu bir şey eklemek istiyorum.
Bugün pasaport süresi uzatmanın maliyeti 180 lira. Pasaport uzatma işlemi nedir? Bir memur verdiğiniz pasaporta yeni bir tarihi elindeki damgayı üzerine bastırmak suretiyle yazar, pasaportunuzun geçerlilik süresi uzar. Yani o memurun elini aşağı yukarı oynatması 180 liraya tekabul eder. O adamın bir iş gününün parasal karşılığının benim bir aylık it gibi çalışmamdan bilmem kaç kat daha fazla olmasını kaldıramıyorum ben. Ayrıca yurtdışına tatile gitmek için bu kadar para ödemek zorunda kalıyor olmayı da kaldıramıyorum.

27 06 2011
yakup

ya arkadaşlar şu salaklığa bak adam cinayet işlesin tecavüz etsin çocuklara her türlü pisliği yapsın (sıradan insanın cezaevinde işi olmaz ) sonra işe g,irecem para kazanmak için ve bu insanlara kanun maddesiyle

örnek:5352 sayılı adli sicil yasası Madde 17 – (1) Bu Kanunun 7 nci ve 10 uncu Maddeleri uyarınca kişiler tarafından yapılacak adlî sicil veya arşiv kaydı taleplerinde, beş * Yeni Türk Lirası ücret alınır. Bu ücret Adalet Bakanlığının ihtiyaçlarında kullanılmak üzere Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri İşyurtları Kurumuna gelir kaydedilir. para veriyoruz yazık günah

14 03 2012
Anonim

ya beyler u kagıdı kaç yaşınakile r alabiliyor birisin kimlgi ile gitse 16 yaşındaki ala bilrimi

19 02 2013
asli

12.7.2012 itibariyle son verilmiş. Birileri sizi duydumu nedir 🙂 kaynak: http://www.adlisicil.adalet.gov.tr

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: